Czy ty lub ktoś w twoim życiu boryka się z myślami samobójczymi? W takim wypadk dobrze, że tu trafiłeś. Zapoznaj się z tym artykułem a my postaramy się poprowadzić cię ku lepszemu jutrze. Podpowiemy Ci, co zrobić w obu tych sytuacjach.

Dotykają cię myśli samobójcze

Nawet jeśli odczuwasz teraz intensywny ból, który wydaje się nie do zniesienia ,pamiętaj zawsze istnieje wyjście. Możesz nauczyć się radzić sobie z myślami samobójczymi i pokonać ból. Ale ważne jest, aby komuś o tym powiedzieć i nie być samemu. Zawsze są ludzie, którzy chcą Ci pomóc

Co zrobić teraz, jeśli czuje, że  jest to nagły przypadek

Jeśli zrobiłeś sobie krzywdę lub teraz o tym myślisz, nie czekaj i zadzwoń pod numer 112. Możesz też udać się do najbliższej osoby i poprosić, aby zadzwoniła w Twoim imieniu.

Proszenie o pomoc, czy myśli samobójcze nie oznaczają, że jesteś słaby.  Po prostu odczuwasz większy ból, niż jesteś w stanie znieść w tej chwili. Nie będzie tak wiecznie. Twoje emocje ciągle się zmieniają. Za tydzień możesz znów poczuć się inaczej. Wszystko jest w twoich rękach, potrzebujesz tylko pomocy kogoś doświadczonego, kto poprowadzi cię przez drogę wyjścia.

Návrh bez názvu (5).jpg

Nie bądź sam

Kiedy czujesz się bardzo słaboj, nie bądź sam. Jeśli jest z tobą ktoś w domu, idź do tej osoby i powiedz, że nie czujesz się dobrze. Jeśli jesteś sam, zadzwoń do kogoś bliskiego. Nie musisz od razu mówić, że masz myśli samobójcze.

Spróbuj powiedzieć:

  • Nie czuje się dobrze, możemy chwilę pogadać?
  • Czuje się słabo. Możesz wpaść się ze mną na chwilę zobaczyć.
  • Nie czuję się dobrze, możemy umówić się i pobyć chwilę razem?

Upewnij się, że jesteś bezpieczny:

  • Trzymaj poza swoim zasięgiem wszystko, co mogłoby pomóc ci zrobić sobie krzywdę.
  • Przenieś się w najbezpieczniejsze możliwe miejsce .
  • Skoncentruj się na przetrwaniu następnych pięciu minut. Jeśli będziesz wykonywać czynności minuta po minucie, może to być bardziej znośne. Najgorsze myśli miną w ciągu pół godziny.
  • Uwolnij swoje emocje poprzez ruch. Włącz głośną muzykę i tańcz/skacz, mocno tupnij, walnij pięściami w poduszkę, podrzyj papiery na strzępy. Zabranie się za sprzątanie też może pomóc.
  • Unikaj alkoholu i wszelkich narkotyków.

Zapanuj nad swoimi myślami

  • Zapisz kilka rzeczy, na które czekasz z niecierpliwością. Może to być ulubiony posiłek, spotkanie z bliską osobą lub obejrzenie ulubionego filmu.
  • Zaplanuj niektóre z nich od razu na jutro i dodaj jeszcze kilka rzeczy, które będziesz robić w najbliższym czasie.
  • Pomyśl o ludziach, którzy cię kochają. Tęskniliby za tobą.
  • Powtarzaj sobie, że możesz pokonać te uczucia. Jest mnóstwo ludzi, którzy przeszli przez podobne rzeczy i teraz cieszą się, że mają już to za sobą.
  • Zaakceptuj fakt, że Twoje myśli są wynikiem problemów zdrowotnych i zniekształciły Twoje postrzeganie. Dlatego nie widzisz teraz wyjścia. Ale jest jeden i jest w zasięgu ręki. Wszystko, co musisz zrobić, to poprosić o pomoc.

Nie trzymaj tego w sobie

Wiemy, że czujesz się teraz samotny. Prawdopodobnie jesteś tak pochłonięty negatywnymi emocjami, że zamknąłeś się w sobie i ograniczyłeś kontakt z otaczającymi Cię osobami, ponieważ myślisz, że nikt nie jest w stanie cię zrozumieć.

Prawdą jest, że zrozumienie tego, przez co przechodzisz, nie jest łatwe dla innych. Ale to nie znaczy, że nie chcą lub nie mogą Ci pomóc. Sam akt dzielenia się łagodzi ból.

Myśli samobójcze są najczęściej skutkiem głębokiej depresji, którą można leczyć. Nawet jeśli w Twoim życiu wydarzyło się coś, z czym nie możesz sobie teraz poradzić, istnieje sposób, aby to pokonać i iść dalej. Według badania aż 16% uczniów ostatnich klas miało myśli samobójcze. Problem ten pogłębia się i będzie coraz powszechniejszy, jednak większości udaje się go pokonać.

ttt.jpg

Jeśli się martwisz o kogoś:

Czy czujesz, że bliska Ci osoba może próbować zrobić sobie krzywdę? Ale może wahasz się, czy otworzyć tak poważny temat. Co by było, gdybyś się mylił i swoimi pytaniami zachęcał do najgorszego lub w jakiś sposób uraził daną osobę?

To naturalne, że nie wiesz, jak zareagować**. Ale rozmowa jest zawsze lepsza niż milczenie.** Zaufaj swojej intuicji i poważnie traktuj sygnały ostrzegawcze. Nie musisz się martwić, że swoimi pytaniami zachęcisz do działania. Nawet nie myśl teraz o tym, żeby zdenerwować ukochaną osobę. Jeśli czujesz, że coś jest nie tak, twoja troska może tylko pomóc. Bezpieczeństwo jest zawsze na pierwszym miejscu.

Niektórzy ludzie mówią o myślach samobójczych, ale czasami objawy ostrzegawcze samobójstwa mogą być mniej rozpoznawalne. Być może zauważasz, że ktoś:

  • mówi o rozpaczy i utracie radości życia
  • nie ekscytuje się już rzeczami jak kiedyś
  • izoluje się od otoczenia
  • interesuje się śmiercią i sposobami na nią
  • nie dba o siebie
  • mówi, że jest ciężarem dla innych
  • nagłe przejada się lub głodzi
  • ma problemy ze snem

Jak zacząć ten temat? Wystarczy zapytać

Jest całkiem możliwe, że Twój bliski pragnie pomocy, ale boi się o nią poprosić. Boją się reakcji otoczenia. Potrzebuje kogoś z zewnątrz, kto się otworzy i pokaże mu, że nie musi sam walczyć ze swoimi myślami.

Znajdź odpowiednią sytuację, w której jesteś sam w bezpiecznym miejscu i zadaj pytania. Najpierw dowiedz się, jak się czują:

  • Widzę, że przeżywasz trudny okres. Jak się teraz czujesz?
  • Jak sobie radzisz z tym, co się z tobą teraz dzieje?

Następnie zadaj bezpośrednie pytania:

  • Czy masz czasem ochotę rzucić wszystko?
  • Czy myślisz czasem o tym, żeby sobie zrobić krzywdę?
  • Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak by to było odebrać sobie życie?
  • Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak byś to zrobił?

Jeśli dana osoba miała już takie nawracające myśli a co więcej ma plan na ich realizację, trzeba zachować czujność i jak najszybciej zwrócić się o pomoc. Jeśli czujesz, że bliskiej Ci osobie grozi bezpośrednie niebezpieczeństwo, że zrobi sobie krzywdę, nie zostawiaj jej samej i zadzwoń na infolinię pierwszej pomocy psychologicznej 116 123

Jeśli ktoś zwierzy Ci się ze swoich myśli samobójczych, zachowaj spokój i nie okazuj konsternacji. Traktuj to poważnie, słuchaj i okazuj wsparcie. Dowiedz się, czy zagrożenie jest bezpośrednie.

bnda.jpg

Bądź wsparciem

Chociaż osoba ta może nie znajdować się w bezpośrednim niebezpieczeństwie, myśli samobójcze są wynikiem poważnych problemów, którymi należy się zająć.

Co trzeba zrobić?

  • Motywuj ich do szukania pomocy i oferuj wsparcie – pomóż im znaleźć profesjonalną pomoc. Osoba cierpiąca na ciężką depresję lub żałobę może nie mieć woli i energii, aby zrobić to sama. Możesz udać się do centrum pomocy kryzysowej, udać się do psychiatry lub do lekarza pierwszego kontaktu, który już doradzi Ci, co dalej robić.
  • Nie mów takich rzeczy– może to sprawić, że poczuje się, jakby jego uczucia nie były ważne ani poważne. Unikaj mówienia takich rzeczy jak „Masz wszystko, czego możesz chcieć” lub „Co inni by oddali, żeby być takim jak Ty” i „To minie”.
  • Wspieraj i słuchaj, zamiast zadawać pytania typu: „Co się martwisz?” lub „Jak mogę Ci teraz pomóc?”
  • Zapewnij, że będzie lepiej – osoba rozważająca samobójstwo nie widzi wyjścia ze swojej niedoli. Więc zapewnij ich, że taki istnieje, tylko teraz go nie widzą. Wystarczy zwrócić się o profesjonalną pomoc i rozpocząć leczenie.
  • Nigdy nie obiecuj, że nigdy nikomu nie powiesz o swoich myślach samobójczych – gdybyś musiał, odebrałby to jako zdradę.
  • Staraj się uniemożliwić dostęp do alkoholu, narkotyków i wszelkich przedmiotów, które mogłyby mu zaszkodzić

I na koniec, znajdź pomoc dla siebie. To wspaniale, że starasz się pomóc, ale pomyśl też o swoim zdrowiu psychicznym. Psychoterapia może pomóc uporać się z tą sytuacją. Możesz omówić całą sytuację ze specjalistą, on doradzi Ci, co jeszcze możesz zrobić i, co najważniejsze, jak sobie z tym wszystkim poradzić. Być może to Twoje własne doświadczenia z terapią skłonią Twoją bliską osobę do poszukiwania profesjonalnej pomocy.

W Hedepy oferujemy terapię online, a pierwszą sesję możesz odbyć już jutro. Wystarczy wybrać spośród ponad 45 certyfikowanych terapeutów.

Nie musisz mierzyć się z tym sam

Na koniec chcielibyśmy powiedzieć Ci ostatnią i chyba najważniejszą rzecz. To zupełnie naturalne, że w trudnej sytuacji doświadczamy fali różnorodnych emocji, o których do tej pory nie wiedzieliśmy. Każdy, naprawdę każdy kryzys ma swój początek, ale ma też swój koniec. Twój również. Dlatego, jeśli choć trochę się nad tym zastanawiasz, poproś o pomoc psychologa, psychiatrę, psychoterapeutę lub coacha. Nie mierz się z tym sam. Możesz znaleźć pomoc na przykład na Hedepy.pl  gdzie znajdziesz dziesiątki psychoterapeutów,  spośród których możesz wybrać tego, który Ci najbardziej odpowiada i umówić się na następny dzień. Spotkanie odbywa się online, w zaciszu Twojego własnego domu.

Zastanawiasz się nad terapią?

Zdecydowanie warto spróbować

© Hedepy sp. z o.o.

Jeśli stan zdrowia psychicznego zagraża Tobie lub osobom z Twojego otoczenia, niezwłocznie skontaktuj się z telefonem zaufania (pod numerem: 116 123).
Nasi psychoterapeuci lub Hedepy sp zoo. nie ponoszą odpowiedzialności za Twój stan zdrowia.

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal