Czy ty lub ktoś w twoim życiu boryka się z myślami samobójczymi? W takim wypadk dobrze, że tu trafiłeś. Zapoznaj się z tym artykułem a my postaramy się poprowadzić cię ku lepszemu jutrze. Podpowiemy Ci, co zrobić w obu tych sytuacjach.
Nawet jeśli odczuwasz teraz intensywny ból, który wydaje się nie do zniesienia ,pamiętaj zawsze istnieje wyjście. Możesz nauczyć się radzić sobie z myślami samobójczymi i pokonać ból. Ale ważne jest, aby komuś o tym powiedzieć i nie być samemu. Zawsze są ludzie, którzy chcą Ci pomóc
Jeśli zrobiłeś sobie krzywdę lub teraz o tym myślisz, nie czekaj i zadzwoń pod numer 112. Możesz też udać się do najbliższej osoby i poprosić, aby zadzwoniła w Twoim imieniu.
Proszenie o pomoc, czy myśli samobójcze nie oznaczają, że jesteś słaby. Po prostu odczuwasz większy ból, niż jesteś w stanie znieść w tej chwili. Nie będzie tak wiecznie. Twoje emocje ciągle się zmieniają. Za tydzień możesz znów poczuć się inaczej. Wszystko jest w twoich rękach, potrzebujesz tylko pomocy kogoś doświadczonego, kto poprowadzi cię przez drogę wyjścia.
Kiedy czujesz się bardzo słaboj, nie bądź sam. Jeśli jest z tobą ktoś w domu, idź do tej osoby i powiedz, że nie czujesz się dobrze. Jeśli jesteś sam, zadzwoń do kogoś bliskiego. Nie musisz od razu mówić, że masz myśli samobójcze.
Spróbuj powiedzieć:
Wiemy, że czujesz się teraz samotny. Prawdopodobnie jesteś tak pochłonięty negatywnymi emocjami, że zamknąłeś się w sobie i ograniczyłeś kontakt z otaczającymi Cię osobami, ponieważ myślisz, że nikt nie jest w stanie cię zrozumieć.
Prawdą jest, że zrozumienie tego, przez co przechodzisz, nie jest łatwe dla innych. Ale to nie znaczy, że nie chcą lub nie mogą Ci pomóc. Sam akt dzielenia się łagodzi ból.
Myśli samobójcze są najczęściej skutkiem głębokiej depresji, którą można leczyć. Nawet jeśli w Twoim życiu wydarzyło się coś, z czym nie możesz sobie teraz poradzić, istnieje sposób, aby to pokonać i iść dalej. Według badania aż 16% uczniów ostatnich klas miało myśli samobójcze. Problem ten pogłębia się i będzie coraz powszechniejszy, jednak większości udaje się go pokonać.
Czy czujesz, że bliska Ci osoba może próbować zrobić sobie krzywdę? Ale może wahasz się, czy otworzyć tak poważny temat. Co by było, gdybyś się mylił i swoimi pytaniami zachęcał do najgorszego lub w jakiś sposób uraził daną osobę?
To naturalne, że nie wiesz, jak zareagować**. Ale rozmowa jest zawsze lepsza niż milczenie.** Zaufaj swojej intuicji i poważnie traktuj sygnały ostrzegawcze. Nie musisz się martwić, że swoimi pytaniami zachęcisz do działania. Nawet nie myśl teraz o tym, żeby zdenerwować ukochaną osobę. Jeśli czujesz, że coś jest nie tak, twoja troska może tylko pomóc. Bezpieczeństwo jest zawsze na pierwszym miejscu.
Niektórzy ludzie mówią o myślach samobójczych, ale czasami objawy ostrzegawcze samobójstwa mogą być mniej rozpoznawalne. Być może zauważasz, że ktoś:
Jest całkiem możliwe, że Twój bliski pragnie pomocy, ale boi się o nią poprosić. Boją się reakcji otoczenia. Potrzebuje kogoś z zewnątrz, kto się otworzy i pokaże mu, że nie musi sam walczyć ze swoimi myślami.
Znajdź odpowiednią sytuację, w której jesteś sam w bezpiecznym miejscu i zadaj pytania. Najpierw dowiedz się, jak się czują:
Jeśli dana osoba miała już takie nawracające myśli a co więcej ma plan na ich realizację, trzeba zachować czujność i jak najszybciej zwrócić się o pomoc. Jeśli czujesz, że bliskiej Ci osobie grozi bezpośrednie niebezpieczeństwo, że zrobi sobie krzywdę, nie zostawiaj jej samej i zadzwoń na infolinię pierwszej pomocy psychologicznej 116 123
Jeśli ktoś zwierzy Ci się ze swoich myśli samobójczych, zachowaj spokój i nie okazuj konsternacji. Traktuj to poważnie, słuchaj i okazuj wsparcie. Dowiedz się, czy zagrożenie jest bezpośrednie.
Chociaż osoba ta może nie znajdować się w bezpośrednim niebezpieczeństwie, myśli samobójcze są wynikiem poważnych problemów, którymi należy się zająć.
Co trzeba zrobić?
I na koniec, znajdź pomoc dla siebie. To wspaniale, że starasz się pomóc, ale pomyśl też o swoim zdrowiu psychicznym. Psychoterapia może pomóc uporać się z tą sytuacją. Możesz omówić całą sytuację ze specjalistą, on doradzi Ci, co jeszcze możesz zrobić i, co najważniejsze, jak sobie z tym wszystkim poradzić. Być może to Twoje własne doświadczenia z terapią skłonią Twoją bliską osobę do poszukiwania profesjonalnej pomocy.
W Hedepy oferujemy terapię online, a pierwszą sesję możesz odbyć już jutro. Wystarczy wybrać spośród ponad 45 certyfikowanych terapeutów.
Jeśli stan zdrowia psychicznego zagraża Tobie lub osobom z Twojego otoczenia, niezwłocznie skontaktuj się z telefonem zaufania (pod numerem: 116 123).
Nasi psychoterapeuci lub Hedepy sp zoo. nie ponoszą odpowiedzialności za Twój stan zdrowia.