Podejrzewasz, że coś niepokojącego dzieje się z Twoim dzieckiem? Czujesz, że ma trudności i chcesz mu pomóc? A może coś między Wami wymknęło się spod kontroli? Może czujesz, że niewystarczająco dobrze wspierasz swojego dojrzewającego nastolatka? Daj sobie wsparcie.
Lektura tego artykułu jest już dobrym pierwszym krokiem. Dowiedz się więcej na temat zdrowia psychicznego dzieci i sprawdź, jak pomóc im przezwyciężyć kryzysy!
Coraz więcej polskich dzieci i nastolatków zmaga się z problemami natury zdrowia psychicznego. Jak możemy przeczytać w raporcie „Dzieci się liczą 2022 - Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę: W ostatnich latach rośnie liczba dzieci i młodzieży objętych pomocą specjalistyczną ze względu na zaburzenia psychiczne. W 2020 r. z takiej pomocy korzystało ponad 170 tys. osób do 18 r.ż., z których ponad 57% stanowili chłopcy.
Najmłodsi stawiają czoła wyzwaniom, których my, jako rodzice, jeszcze tak bardzo nie znamy. Wywierana jest na nie presja za pośrednictwem mediów społecznościowych, a lęk klimatyczny i strach przed wojną stają się coraz bardziej powszechne.
Oczywiście, wychowywanie ma ogromny wpływ na młodego człowieka, ale jest więcej elementów układanki zdrowia psychicznego dzieci. Kryzysy nie muszą więc oznaczać, że jako rodzice zawodzimy.
Być może zastanawiasz się, czy to okres dojrzewania winny jest zmianom w kondycji psychicznej Twojego dziecka. Okres dojrzewania to wyzwanie dla zdrowia psychicznego. Dzieci próbują się odnaleźć i zdefiniować. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ ich uczucia i nastroje zmieniają się dość szybko i to często z powodu hormonów.
Nastolatki znajdują się w szczególnej sytuacji – gdzieś pomiędzy dorosłością a dzieciństwem. Nadal zależą od Ciebie i podążają za swoimi autorytetami. Jednak z drugiej strony wymaga się już od nich dojrzałego myślenia i często czują się (psychicznie) samowystarczalne. Jest to rodzaj konfliktu ról, który może przynieść trudności.
Dlatego takie zjawiska w okresie dojrzewania są całkowicie naturalne:
Wiemy, że dla rodziców dojrzewanie nastolatka nie jest łatwym czasem. Czasami może się wydawać, że mamy w domu niestabilne emocjonalnie dziecko. Jednak dopóki napady złości lub płacz nie pojawiają się w sposób całkowicie nieprzewidywalny, a dziecko jest w stanie przezwyciężyć epizod emocjonalny, prawdopodobnie wszystko jest w porządku. Staraj się unikać etykietowania i negatywnego komentowania zmiennych nastrojów dziecka.
A gdzie leży granica między naturalnym zachowaniem nastolatka a tym, co powinno nas zaniepokoić? Każde dziecko jest inne, więc warto unikać generalizowania. Ty znasz swoje dziecko najlepiej, więc zaufaj swojemu przeczuciu. Jeśli czujesz, że coś jest nie tak, że ma trudności lub nagle zachowuje się inaczej, prawdopodobnie masz rację.
Na co warto zwracać szczególną uwagę?
Nawet jeśli nie masz pewności, czy dzieje się coś poważnego, rozmowa z dzieckiem zawsze będzie dobrym pomysłem. Pokaż swojemu dziecku, jak ważna jest rozmowa o swoich uczuciach, by nie czuło oporu w proszeniu o pomoc.
Ale jak otworzyć taki temat w tym delikatnym okresie, aby nastolatek cię wysłuchał i nie odebrał tego jako atak?
Najpierw sprawdźmy, jakich trzech rzeczy warto unikać, by nie zamknąć nastolatka w sobie jeszcze bardziej:
Okaż swoje zainteresowanie, troskę i chęć pomocy. Wybierz dobry moment na rozmowę, gdy dziecko jest spokojne i jesteście sami. Możesz zacząć od:
Psychoterapia jest doskonałym narzędziem do radzenia sobie z lękiem, depresją, z niezrozumiałymi dla nas emocjami, a także doświadczeniem przemocy, samookaleczaniem lub zaburzeniami odżywiania.
W Hedepy możesz dołączyć do sesji online, co umożliwia korzystanie z pomocy specjalisty z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie.
Jeśli zdecydujesz się zasugerować terapię swojemu dzieckiu, sprawdź wskazówki w naszym artykule o tym, jak pomóc komuś bliskiemu rozpocząć terapię.
Jeśli stan zdrowia psychicznego zagraża Tobie lub osobom z Twojego otoczenia, niezwłocznie skontaktuj się z telefonem zaufania (pod numerem: 116 123).
Nasi psychoterapeuci lub Hedepy sp zoo. nie ponoszą odpowiedzialności za Twój stan zdrowia.