Od FOMO do JOMO: Jak przestać się martwić, że coś Cię ominie?

Od FOMO do JOMO: Jak przestać się martwić, że coś Cię ominie?


Udostępnij artykuł

Dzwoni telefon i od razu go odbierasz. A jeśli to ważne? Lub dostajesz zaproszenie na wydarzenie w czasie, gdy ci ono nie pasuje, ale nie potrafisz go odrzucić. A jeśli coś cię ominie? Rano musisz przeglądać wszystkie narzędzia Social Media i przeczytać każdą jedną wiadomość, aby czuć, że jesteś na bieżąco. Jeśli tego nie zrobisz, czujesz się skrępowany.

Potakujesz? W takim razie prawdopodobnie cierpisz na syndrom FOMO, który nie jest dobry dla Twojego samopoczucia psychicznego. Nie daj się przytłoczyć wszystkim, co dzieje się wokół ciebie. Nauczmy się zwalniać i kultywować jego przeciwieństwo – JOMO.

Czym jest FOMO?

FOMO pochodzi z angielskiego określenia:  fear of missing out. W Polsce to ogólnie rzecz ujmując: strach przed przegapieniem czegoś lub pominięciem. To uczucie, że nie dostaniemy jakichś ważnych informacji, nie będziemy na bieżąco ze wszystkimi nowinkami z branży, a może przegapimy jakieś wydarzenie, na które warto byłoby przyjść. Może to dotyczyć zarówno spraw zawodowych, jak i prywatnych.

To syndrom dzisiejszych gorączkowych czasów, kiedy zewsząd bombardowani jesteśmy informacjami, o wszystkim możemy dowiedzieć się w kilka sekund i ze wszystkimi jesteśmy zawsze w kontakcie. Staramy się nadążać, ale prędkość, z jaką napływają informacje i pojawiają się nowe i nowe wydarzenia, po prostu sprawia, że  nie nadążamy. Czujemy się przytłoczeni.

Syndrom FOMO wywołuje w nas uczucie niepokoju, nieadekwatności i może prowadzić do wypalenia, niepokoju czy nawet depresji.

FOMO

Jak FOMO wpływa na Ciebie?

Obszary życia, w jakich FOMO może Cię dotyczyć i wpływać na Ciebie jest wiele. Zobacz, które z nich mogą mieć związek z Twoim życiem:

  • Najczęściej są to portale społecznościowe, gdzie musimy stale sprawdzać, co się dzieje. FOMO dotyczy ponad połowy użytkowników mediów społecznościowych.
  • Lub newsy, które przewijamy od czasu do czasu, aby nie przegapić żadnej wiadomości. I nie ma znaczenia, czy są to wiadomości, sport czy showbiznes i czy rzeczywiście mają związek z naszymi zainteresowaniami.
  • Strach przed przegapieniem czegoś może być również odczuwany w związku z pracą. Czujemy, że zawsze musimy się dokształcać, być na każdym kursie i seminarium internetowym, czytać każdą książkę lub artykuł i być na każdym wydarzeniu w pracy. To właśnie wtedy jesteśmy najbardziej narażeni na wypalenie zawodowe.
  • Mogą to być również imprezy z przyjaciółmi, na które co jakiś czas, zwłaszcza latem, dostajemy zaproszenia. Możesz bać się odmówić, aby nie przegapić czegoś ważnego i dowiedzieć się o tym z drugiej ręki. Albo bać się że nie zostaniesz zaproszonym następnym razem. Wówczas mimo, że nie do końca czujesz, że Ci odpowiada się spotkać i tak udajesz się na takie wydarzenie.

Znakiem rozpoznawczym FOMO jest strach, który sprawia, że robisz coś wbrew sobie. Wbrew własnym potrzebom i nastrojowi chwili. Tracisz  kontakt ze sobą i chwilą obecną. Pojawia się niepokój, stres i niepokój.

Ludzie często czują potrzebę kontroli sytuacji. Kontrolowanie otaczającej rzeczywistości powoduje poczucie bezpieczeństwa. Często jest to pozorne, a FOMO może być sposobem na zagłuszanie lęków i brakiem kontaktu z własnymi potrzebami. Życie to sztuka wyboru. Dobrze jest skontaktować się z własnymi emocjami i potrzebami i wybierać to co nam służy.
Alicja Jankowska
Alicja Jankowska

JOMO jest przeciwieństwem FOMO

Rozwiązaniem FOMO jest kultywowanie jego przeciwieństwa – JOMO, radości z bycia ”odłączonym”. Dosłownie zastępujesz strach-  radością z braku czegoś.

JOMO jest zmianą sposobu myślenia, w której doświadczasz poczucia zadowolenia i spokoju w chwilach, gdy jesteś sam i dbasz o siebie i swoją duszę. Słuchasz bardziej tego, czego sam potrzebujesz, zamiast tego, co myślisz, że powinieneś lub czego oczekuje się od ciebie. Dajesz sobie czas na zajęcia, które naprawdę cię uszczęśliwiają, nawet jeśli oznacza to, że coś w tym czasie przegapisz lub gdzieś Cię nie będzie. Akceptujesz,  że nie będziesz na bieżąco ze wszystkimi nowościami w swojej bańce społecznej, wiadomościami ze świata i kursami w pracy. Możesz odłączyć się od świata zewnętrznego i cieszyć chwilą obecną. Jesteś szczęśliwy tam, gdzie teraz jesteś.

JOMO

Jak przejść z FOMO do JOMO?

Nie możesz przełączyć się z FOMO na JOMO jednym pstryknięciem palca. Czy zauważyłeś kiedyś, ile osób korzysta ze swoich telefonów nawet na leżaku na wakacjach?

Pierwszym krokiem na drodze do JOMO jest uświadomienie sobie, że zawsze będzie Ci czegoś brakować. Jako istota ludzka po prostu nie jesteś w stanie wiedzieć wszystkiego, być wszędzie i być w ruchu. Dzisiejsze czasy są tak szybkie, że musisz wybrać, na co skupić swoją uwagę. Miej swoje priorytety i podążaj za nimi.

Spróbuj to przemyśleć, weź kartkę i zapisz swoje myśli i cele.  Pierwszym krokiem jest akceptacja, że nie zawsze musisz na bieżąco.

Oto sześć konkretnych wskazówek, które pomogą Ci zmianie z FOMO na  JOMO:

  1. Wyłącz powiadomienia w urządzeniach elektronicznych: przynajmniej w określonych godzinach, aby nie zakłócały Twojego wieczornego spokoju ani nie przeszkadzały w koncentracji w pracy.
  2. Zaplanuj swój czas offline: rób sobie przerwę od świata online i ciesz się czasem tu i teraz. Może to być w każdą sobotę lub niedzielę, kiedy wyłączasz telefon i wychodzisz na łono natury.
  3. Spędzaj czas sam ze sobą: nie rób w tym czasie nic co sprawia, że czujesz, że nadrabiasz zaległości. Pomyśl o tym, co dzieje się w Twoim życiu, co chciałbyś, żeby było inaczej, co sprawia Ci przyjemność, a co już Ci nie służy.
  4. Praktykuj technikę mindfulness: wytrenuj swój umysł, abyś umiał się skupić na chwili obecnej i nie dobiegał myślami, do tego, co dzieje się gdzie indziej. Podczas zwykłych czynności, takich jak jedzenie obiadu, utrzymuj wszystkie zmysły w pełni skupione na tym, co robisz. Zwróć uwagę na teksturę i smak jedzenia, jego zapach i kolory, dźwięki wokół ciebie.
  5. Ustal własne priorytety i naucz się mówić NIE: Zastanów się, które działania i relacje są dla Ciebie naprawdę cenne i poświęć im więcej czasu i energii. Z drugiej strony nie bój się powiedzieć NIE wydarzeniom lub czynnościom, na które nie masz ochoty i które nie są dla Ciebie ważne.
  6. Zmień punkt widzenia: Dbając o siebie i higienę psychiczną, stwarzasz większą zdolność umysłową do dalszego rozwoju i poznawania ludzi. Jesteś w stanie zrobić ich znacznie więcej i naprawdę cieszyć się możliwościami, które masz przed sobą. Chodzi o to, żeby inaczej spojrzeć na sytuację.

Nie musisz być sam na swojej drodze do lepszego samopoczucia psychicznego. FOMO to częsty temat jakiemu poświęca się czas podczas terapii. Omówienie sytuacji z bezstronnym profesjonalistą może przynieść szybką ulgę przytłoczonemu umysłowi. Razem znajdziecie sposób, by przejść od strachu do przyjemności spędzania czasu ze sobą.

Nie byłeś jeszcze nigdy na terapii? Przeczytaj, jak przebiega pierwsza sesja. Z Hedepy od terapii dzieli cię tylko kilka kliknięć.

Nie musisz mierzyć się z tym sam

Na koniec chcielibyśmy powiedzieć Ci ostatnią i chyba najważniejszą rzecz. To zupełnie naturalne, że w trudnej sytuacji doświadczamy fali różnorodnych emocji, o których do tej pory nie wiedzieliśmy. Każdy, naprawdę każdy kryzys ma swój początek, ale ma też swój koniec. Twój również. Dlatego, jeśli choć trochę się nad tym zastanawiasz, poproś o pomoc psychologa, psychiatrę, psychoterapeutę lub coacha. Nie mierz się z tym sam. Możesz znaleźć pomoc na przykład na Hedepy.pl  gdzie znajdziesz dziesiątki psychoterapeutów,  spośród których możesz wybrać tego, który Ci najbardziej odpowiada i umówić się na następny dzień. Spotkanie odbywa się online, w zaciszu Twojego własnego domu.

Zastanawiasz się nad terapią?

Zdecydowanie warto spróbować
Aby terapia była skuteczna, pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb
Dzięki krótkiemu testowi pomożemy Ci w 5 minut znaleźć kogoś kto cię wysłucha
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Zanim terapeuci dołączą do naszej społeczności, przechodzą wymagający proces selekcji. Weryfikujemy ich wykształcenie i odbyte szkolenia oraz praktykę w pracy z pacjentami.
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Za pomocą krótkiego testu wskażemy Ci trzech psychoterapeutów, najlepiej dopasowanych do Twoich potrzeb.
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Dla subskrybentów oferujemy 60 lekcji w formie video online na tematy o szeroko pojętym zdrowiu psychicznym
Rozpocznij test
Hedepy
Zapisz się do newslettera Hedepy
Porady, rabaty, aktualności
Subskrybując, wyrażasz zgodę na nasze zasady przetwarzania danych osobowych
Śledź nas na @hedepypl
#NieBądźcieSami
Przejdź do Instagrama
https://www.instagram.com/p/CughfDYo0t1/https://www.instagram.com/p/CtdqYCMIW70/
https://www.instagram.com/p/CsBB6CLIXq-/https://www.instagram.com/p/CU2BL9_oazt/
https://www.instagram.com/hedepypl
https://www.instagram.com/p/CvogYhxq46s/https://www.instagram.com/p/Ct_QYYMs0WY/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna