Ciągłe kłótnie, oskarżenia i nieprzyjemna atmosfera. Zastanawiasz się, co robisz nie tak i dlaczego tak jest między wami? Przyznanie się, że jesteś w toksycznym związku, z pewnością nie jest łatwe i może doprowadzić do głębokiej traumy. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, jak rozpoznać toksyczny związek, czy i jak ewentualnie można go uratować oraz gdy to konieczne, jak go zakończyć?

Czym jest toksyczna relacja?

Słowo „toksyczny” moglibyśmy zastąpić słowem niezdrowym lub dysfunkcyjnym. Toksyczny związek niesie ze sobą wiele negatywnych emocji, konfliktów i destrukcyjnych wzorców zachowań, takich jak manipulacja, upokorzenie, rywalizacja i kontrola. Negatywne momenty przeważają nad tymi pozytywnymi, a związek wydaje się wysysać twoją energię. Nie możesz w pełni zrelaksować się u boku swojego partnera/partnerki. W efekcie toksyczny związek może zachwiać Twoją samooceną i spowodować głęboką traumę.

Psycholog i pisarka, dr Lillian Glass, w swojej książce “Toxic People Lillian Glass” opisuje toksyczny związek jako: „każdy, w którym ludzie nie wspierają się nawzajem, w którym występuje konflikt, a jeden próbuje osłabić drugiego, gdzie panuje konkurencja, gdzie nie ma szacunku i brak jest spójności.”

toxic_relationship3.jpg

Jak rozpoznać toksyczny związek – główne symptomy

Gdy ktoś jest toksyczny w środowisku pracy, dość łatwo to rozpoznajemy. Ale jeśli chodzi o partnera, w grę wchodzi miłość, która wszystko komplikuje, bo chcemy wierzyć że ta relacja jest dla nas z gruntu dobra.

Oznaki toksycznego związku mogą wyglądać następująco:

 • manipulacja
 • kontrola
 • brak zaufania
 • wymuszanie
 • upokorzenie
 • rywalizacja
 • ciągłe obwinianie się
 • przesadna i bolesna krytyka
 • poniżanie i obrażanie
 • przemoc emocjonalna

Problem polega jednak na tym, że po latach bycia w toksycznym związku łatwo przyzwyczajasz się do tego typu zachowań. Już tego nie widzisz i staje się to dla ciebie normalne.

Dlatego mamy dla ciebie kilka pomocnych pytań, na jakie możesz sobie odpowiedzieć:

 1. Czy Twój partner zawsze obwinia Cię o wszystko i nigdy nie przyznaje się do swojej winy lub częściowej winy?
 2. Czy czujesz się wyczerpany w swoim związku, zamiast być pełen energii?
 3. Czy Twój partner często Cię krytykuje i to w taki sposób, że sprawia Ci to przykrość?
 4. Czy Twój partner bagatelizuje Twoje uczucia i opinie? Czy boisz się je wyrazić, bo boisz się negatywnej reakcji?
 5. Czy zrezygnowałeś ze swoich celi, hobby, a nawet przyjaźni na rzecz związku?
 6. Czy czujesz, że Twoja samoocena spadła od początku związku?
 7. Czy w towarzystwie partnera nadal czujesz się trochę niespokojny i nie potrafisz się całkowicie zrelaksować?
 8. Czy w trudnych sytuacjach Twój partner często od razu czuje się urażony ii unika spokojnej, szczerej rozmowy, wolnej od oskarżeń? A może zawsze twierdzi, że tylko Ty masz problem?
 9. Czy Twój partner wyładowuje na Tobie w jakikolwiek sposób swoją złość?
 10. Czy Twój partner próbuje Cię kontrolować i mówi Ci, kiedy i co masz robić lub z kim się spotykać?

toxic_relationship2.jpg

Nie chcę go/ją zostawiać. Czy toksyczny związek da się uratować?

Wiesz już, że jesteś w toksycznym związku, ale chciałbyś o niego zawalczyć? Czasami jest to możliwe, ale wysiłek musi być obopólny. Niestety, sam nie możesz zmienić partnera. Oboje musicie przyznać, że macie problem i wspólnie pracować nad jego rozwiązaniem. Przyznaj się do błędów, bądź ze sobą naprawdę szczery, a najlepiej także skorzystajcie z profesjonalnej pomocy. Terapia par da Wam bezstronną perspektywę i pomoże Wam odnaleźć harmonię w związku. W Hedepy możesz wybierać spośród wielu psychoterapeutów i dołączyć do rozmowy online.

Jak rozpoznać ten moment, w którym należy zakończyć wasz związek?

Tylko otwarta komunikacja pomoże ci ocenić perspektywy dla tego związku. Warto ze sobą porozmawiać od serca i zweryfikować ocenę waszej sytuacji.

Staraj się wtedy nie obwiniać partnera. Rozmawiaj o swoich uczuciach i potrzebach. Zastanów się, jakie konkretnie zachowania Cię bolą i co chcesz zmienić. Pomyśl o konkretnych sytuacjach i przykładach tak, aby było jasne, co masz na myśli.

A co jeśli rozmowa nie pójdzie dobrze pomimo całego włożonego w nią wysiłku? Jeśli Twój partner zacznie Cię obwiniać i zbagatelizuje Twoje uczucia lub nawet nie będzie chciał z Tobą rozmawiać? Jest to dla ciebie wyraźny sygnał, że nie “patrzycie w jednym kierunku”. To z pewnością nie jest łatwe przyznać, że relacja nie ma przyszłości, ale w dłuższej perspektywie podziękujesz sobie za to, że wyszłaś z toksycznego związku.

Ale proszę, nie daj sobie wmówić, że po to Twoja wina lub szukasz problemu. To tylko jedna z technik manipulacyjnych (gaslighting). Twoje uczucia mają znaczenie, niezależnie od tego, czy komuś wydają się właściwe i rozsądne, czy nie. Zasługujesz na szacunek i miłość.

toxic_relationship1.jpg

Jak zakończyć toksyczny związek?

Bardzo chcielibyśmy dać ci jakieś uniwersalne wskazówki, jak wyjść z toksycznego związku. Ale każdy związek jest inny i nie ma jednej “recepty”. Prawda jest taka, że rozstanie jest często trudne, bo w toksycznym związku zazwyczaj tylko jedna strona chce się rozstać.

Oto podstawowe kroki, które warto podjąć niezależnie od tego, co się stanie:

 • Podejmij zdecydowaną i nieodwracalną decyzję o zmianie: Przyznaj, że w Twoim związku się nie układa i zrobiłeś wszystko, co mogłeś aby go uratować. Teraz jednak musisz odejść dla własnego dobra.
 • Stwórz sieć wsparcia: powiedz rodzinie i bliskim przyjaciołom o swojej decyzji, zwróć się po pomoc do psychoterapeuty. Nie bądź sam.
 • Przygotuj wcześniej plan: prawdopodobnie będziesz musiał mieć plan i zdecydować o mieszkaniu, wspólnym samochodzie lub opiece nad dzieckiem. Zaplanuj rozwiązanie tak, aby nic nie skłoniło Cię do cofnięcia się o krok.
 • Ochroń się przed negatywną reakcją: Twój partner może próbować Cię przekonać i zmanipulować. Zastanów się, co byś zrobił w takiej sytuacji i przygotuj się do niej.

Opuszczenie toksycznego związku może być trudne i pozostawić blizny emocjonalne. Nie bój się szukać profesjonalnej pomocy, aby mieć wsparcie w tak trudnym dla siebie czasie. Terapeuta pomoże Ci uporządkować myśli i znaleźć siłę do podjęcia ważnego kroku w życiu a następnie przejść przez niego.

Wykonaj 5-minutowy test, na podstawie którego zarekomendujemy Ci trzech najodpowiedniejszych terapeutów. Pierwszą sesję online możesz odbyć już w ciągu kilka dni.

Nie musisz mierzyć się z tym sam

Na koniec chcielibyśmy powiedzieć Ci ostatnią i chyba najważniejszą rzecz. To zupełnie naturalne, że w trudnej sytuacji doświadczamy fali różnorodnych emocji, o których do tej pory nie wiedzieliśmy. Każdy, naprawdę każdy kryzys ma swój początek, ale ma też swój koniec. Twój również. Dlatego, jeśli choć trochę się nad tym zastanawiasz, poproś o pomoc psychologa, psychiatrę, psychoterapeutę lub coacha. Nie mierz się z tym sam. Możesz znaleźć pomoc na przykład na Hedepy.pl gdzie znajdziesz dziesiątki psychoterapeutów,  spośród których możesz wybrać tego, który Ci najbardziej odpowiada i umówić się na następny dzień. Spotkanie odbywa się online, w zaciszu Twojego własnego domu.

Zastanawiasz się nad terapią?

Zdecydowanie warto spróbować
Aby terapia była skuteczna, pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb
Dzięki krótkiemu testowi pomożemy Ci w 5 minut znaleźć kogoś kto cię wysłucha
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Zanim terapeuci dołączą do naszej społeczności, przechodzą wymagający proces selekcji. Weryfikujemy ich wykształcenie i odbyte szkolenia oraz praktykę w pracy z pacjentami.
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Za pomocą krótkiego testu wskażemy Ci trzech psychoterapeutów, najlepiej dopasowanych do Twoich potrzeb.
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Dla subskrybentów oferujemy 60 lekcji w formie video online na tematy o szeroko pojętym zdrowiu psychicznym
Rozpocznij test
Hedepy
Zapisz się do newslettera Hedepy
Porady, rabaty, aktualności
Subskrybując, wyrażasz zgodę na nasze zasady przetwarzania danych osobowych
Śledź nas na @hedepypl
#NieBądźcieSami
Przejdź do Instagrama
https://www.instagram.com/p/CughfDYo0t1/https://www.instagram.com/p/CtdqYCMIW70/
https://www.instagram.com/p/CsBB6CLIXq-/https://www.instagram.com/p/CU2BL9_oazt/
https://www.instagram.com/hedepypl
https://www.instagram.com/p/CvogYhxq46s/https://www.instagram.com/p/Ct_QYYMs0WY/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna