Wyobraź sobie, jak mogłoby wyglądać nasze życie, gdybyśmy naprawdę głęboko wierzyli w siebie? Gdybyśmy naprawdę siebie bezwarunkowo kochali? Może i łatwo sobie o tym myśleć, trudniej jednak wprowadzić w życie… Dlatego też przygotowaliśmy porady dotyczące tego, jakimi postawami możemy wspierać naszą samoakceptację, a których zachowań powinniśmy w procesie dążenia do samomiłości unikać. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
Kochanie siebie to coś więcej niż tylko dodatek do własnego dobrostanu – to fundament zdrowych relacji, nie tylko z partnerem czy partnerką, ale i z rodziną i przyjaciółmi. Jak to działa?
Jako małe dzieci naturalnie kochamy siebie. To dopiero życiowe doświadczenia mogą nadszarpnąć naszą relację z samym sobą. Może kiedyś ktoś powiedział Ci, że kompletnie nie masz talentu sportowego. Może ktoś śmiał się z twojej fryzury. A może dorastałeś w rodzinie, gdzie krytyka była na porządku dziennym…
Warto wiedzieć, że te negatywne komentarze często więcej mówią o osobie, która je wygłosiła, niż o nas samych. My po prostu przyjmujemy je z jakiegoś powodu za prawdę.
Spróbuj zastanowić się, skąd wzięły się negatywne przekonania, które masz o sobie. Prawdopodobnie odkryjesz, że nie są one Twoje, ale ktoś Ci je przekazał. I ten ktoś mógł wcale nie mieć racji. Być może próbował Cię zdołować, żeby samemu poczuć się lepiej? A może sądził, że krytyka zmotywuje Cię do lepszych wyników? Może to byli Twoi rodzice? Te przekonania nie są Twoje – możesz się ich pozbyć. To pierwszy i bardzo ważny krok do samoakceptacji.
Samomiłość to podróż, która wymaga czasu i cierpliwości. Prowadzi przez samoakceptację i idzie w parze z budowaniem poczucia własnej wartości. Czy jesteś gotów, by wyruszyć w tę podróż? Najpierw przyjrzyjmy się wzorcom zachowań, których powinniśmy się pozbyć.
Jeśli rozpoznajesz siebie w tych sytuacjach, nadszedł czas, aby zacząć je świadomie zmieniać. Jak to zrobić?
Co usłyszałaby od Ciebie Twoja przyjaciółka po oblaniu egzaminu? Prawdopodobnie zostałaby przez Ciebie uspokojona i zmotywowana słowami, że na pewno uda jej się za następnym razem. Zasługujesz na taką samą życzliwość i wsparcie – spróbuj mówić do siebie tak, jak do swojego najlepszego przyjaciela. Możesz zacząć powoli – na przykład mówiąc sobie rano w lustrze, że dobrze wyglądasz.
Jeśli słowa nie przychodzą same, spróbuj powtarzać sobie niektóre z poniższych zwrotów:
W pogoni za doskonałością często nie dostrzegamy, jak duży postęp jest już za nami. Spróbuj podzielić swój duży cel na mniejsze części. Nagradzaj się za każdy osiągnięty poziom. Zatrzymuj się na swojej drodze, aby cieszyć się postępami.
Świetnie gotujesz? Grasz na pianinie? Biegasz po górach? To nie tak, że każdy robi wszystko. Wszyscy mamy różne talenty i umiejętności, więc nie ma sensu ich porównywać. Zawsze znajdzie się coś, w czym jesteś dobry lub nie. Skup się na swoich mocnych stronach i rozwijaj je dalej.
To, czego nie zrobiliśmy w przeszłości, nie definiuje tego, kim jesteśmy teraz. Jeśli uczymy się na błędach z przeszłości, to naprawdę nie ma powodu, aby wciąż się za nie obwiniać i patrzeć wstecz. Pamiętaj: jesteś teraz o wiele dalej.
Może powinniśmy raczej napisać: nie otaczaj się ludźmi, którzy cię nie wspierają. Pamiętaj: niektóre przyjaźnie mogą być toksyczne, a podważanie pewności siebie przez partnera może być wynikiem niebezpiecznej manipulacji. Zastanów się, czy masz w swoim otoczeniu kogoś, kto nieustannie ciągnie Cię w dół.
Zmiana relacji z samym sobą i wszystkich przekonań, w których żyliśmy przez lata może być naprawdę trudne. Jeśli decydujesz się pracować nad miłością do siebie, psychoterapia może być bardzo pomocna.
Profesjonalny psychoterapeuta/psycholog pomoże Ci rozpoznać i stopniowo zmienić Twoje samokrytyczne wzorce myślowe, nauczyć się być dobrym dla siebie i uświadomić sobie swoją wartość. W bezpiecznym i poufnym środowisku. W pełni online – na Hedepy. Dowiedz się, jak działa (psycho)terapia online. Wkrótce wszystko może zacząć się zmieniać na lepsze!
Jeśli stan zdrowia psychicznego zagraża Tobie lub osobom z Twojego otoczenia, niezwłocznie skontaktuj się z telefonem zaufania (pod numerem: 116 123).
Nasi psychoterapeuci lub Hedepy sp zoo. nie ponoszą odpowiedzialności za Twój stan zdrowia.