Wyobraź sobie, jak mogłoby wyglądać nasze życie, gdybyśmy naprawdę głęboko wierzyli w siebie? Gdybyśmy naprawdę siebie bezwarunkowo kochali? Może i łatwo sobie o tym myśleć, trudniej jednak wprowadzić w życie… Dlatego też przygotowaliśmy porady dotyczące tego, jakimi postawami możemy wspierać naszą samoakceptację, a których zachowań powinniśmy w procesie dążenia do samomiłości unikać. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Samomiłość odbija się we wszystkich Twoich relacjach

Kochanie siebie to coś więcej niż tylko dodatek do własnego dobrostanu – to fundament zdrowych relacji, nie tylko z partnerem czy partnerką, ale i z rodziną i przyjaciółmi. Jak to działa?

  • Kiedy pokochasz siebie, bardziej otwarcie przyjmujesz miłość i wsparcie od innych, wierząc, że zasługujesz na nie z samego bycia sobą, a nie tylko dlatego, że poświęcasz się dla innych.
  • Twoja zależność od ludzi wokół zmniejsza się, co prowadzi do zdrowszych i bardziej zrównoważonych relacji. Przestajesz oczekiwać, że to na zdaniu innych oparta jest Twoja wartość.
  • Ustanawianie osobistych granic to klucz do zdrowych relacji. Pomagają one unikać frustracji i nadużyć oraz lepiej komunikować się z innymi.
  • Jeśli słuchasz siebie i rozumiesz swoje potrzeby, łatwiej będzie ci zrozumieć innych i mniej ich osądzać. Kiedy zaczynasz uważnie i wyrozumiale patrzeć na siebie, wszystko inne wokół również zaczyna być bardziej zrozumiałe.

miłość własna

Jesteś absolutnie w porządku – nawet jeśli ktoś mówi Ci, że jest inaczej

Jako małe dzieci naturalnie kochamy siebie. To dopiero życiowe doświadczenia mogą nadszarpnąć naszą relację z samym sobą. Może kiedyś ktoś powiedział Ci, że kompletnie nie masz talentu sportowego. Może ktoś śmiał się z twojej fryzury. A może dorastałeś w rodzinie, gdzie krytyka była na porządku dziennym…

Warto wiedzieć, że te negatywne komentarze często więcej mówią o osobie, która je wygłosiła, niż o nas samych. My po prostu przyjmujemy je z jakiegoś powodu za prawdę.

Spróbuj zastanowić się, skąd wzięły się negatywne przekonania, które masz o sobie. Prawdopodobnie odkryjesz, że nie są one Twoje, ale ktoś Ci je przekazał. I ten ktoś mógł wcale nie mieć racji. Być może próbował Cię zdołować, żeby samemu poczuć się lepiej? A może sądził, że krytyka zmotywuje Cię do lepszych wyników? Może to byli Twoi rodzice? Te przekonania nie są Twoje – możesz się ich pozbyć. To pierwszy i bardzo ważny krok do samoakceptacji.

Każdemu z nas zdarza się mieć krytyczne myśli na swój temat. Słyszymy wtedy wewnętrzny głos, który mówi na przykład: „Jestem beznadziejna”, „Nigdy tego nie osiągnę”. Z pomocą przychodzi nam samoakceptacja. Akceptować siebie to być po swojej stronie. To życzliwe spojrzenie na siebie, jak na swojego najlepszego przyjaciela. Ważne jest, by przestać walczyć z niedoskonałościami, ale uznać je za naturalną część bycia człowiekiem.
mgr Agnieszka Romanek-Wdowicz
mgr Agnieszka Romanek-Wdowicz

Jak zacząć lubić siebie?

Samomiłość to podróż, która wymaga czasu i cierpliwości. Prowadzi przez samoakceptację i idzie w parze z budowaniem poczucia własnej wartości. Czy jesteś gotów, by wyruszyć w tę podróż? Najpierw przyjrzyjmy się wzorcom zachowań, których powinniśmy się pozbyć.

Twoje poczucie własnej wartości cierpi, ponieważ:

  • Stawiasz potrzeby innych na pierwszym miejscu – wmawiasz sobie, że są ważniejsi od ciebie. Podczas gdy dbanie o siebie nie jest samolubne, a konieczne!
  • Nieustannie się krytykujesz – Strasznie dziś wyglądam! albo Znowu mi się nie udało!  Czy mówisz coś podobnego do siebie? To musi się zmienić.
  • Milczysz, gdy się z czymś nie zgadzasz – prawdopodobnie dlatego, bo boisz się konfliktu lub odrzucenia. A przecież Twoje zdanie i postawa są tak samo ważne, jak innych!
  • Porównujesz się – do kolegów z pracy, do osób, które śledzisz w mediach społecznościowych, może do rodzeństwa. Ale wszyscy mamy zupełnie różne mocne strony, i uwierz – są ludzie, którzy podziwiają właśnie Ciebie!
  • W dzieciństwie otoczenie stawiało przed Tobą bardzo wysokie wymagania – nigdy nie czułaś/eś się „wystarczająco dobra/y” i nadal niesiesz to przekonanie ze sobą.
  • Nie szło Ci dobrze w szkole, więc nie wierzysz w siebie – ale Twoje wyniki nie określają Twojej wartości. Przecież jest wiele szczęśliwych i odnoszących sukcesy osób, które nie ukończyły studiów.

Jeśli rozpoznajesz siebie w tych sytuacjach, nadszedł czas, aby zacząć je świadomie zmieniać. Jak to zrobić?

miłość własna

To zwiększy Twoją samomiłość i samoakceptację:

Mów do siebie w pozytywnym tonie

Co usłyszałaby od Ciebie Twoja przyjaciółka po oblaniu egzaminu? Prawdopodobnie zostałaby przez Ciebie uspokojona i zmotywowana słowami, że na pewno uda jej się za następnym razem. Zasługujesz na taką samą życzliwość i wsparcie – spróbuj mówić do siebie tak, jak do swojego najlepszego przyjaciela. Możesz zacząć powoli – na przykład mówiąc sobie rano w lustrze, że dobrze wyglądasz.

Jeśli słowa nie przychodzą same, spróbuj powtarzać sobie niektóre z poniższych zwrotów:

  • Wierzę w siebie i swoje możliwości.
  • Akceptuję siebie w pełni.
  • Moje opinie mają znaczenie.
  • Z każdym dniem lubię siebie coraz bardziej.
  • Zasługuję na miłość po prostu będąc sobą.

Skupiaj się na postępie, nie na perfekcji

W pogoni za doskonałością często nie dostrzegamy, jak duży postęp jest już za nami. Spróbuj podzielić swój duży cel na mniejsze części. Nagradzaj się za każdy osiągnięty poziom. Zatrzymuj się na swojej drodze, aby cieszyć się postępami.

miłość własna

Poznaj swoją wartość

Świetnie gotujesz? Grasz na pianinie? Biegasz po górach? To nie tak, że każdy robi wszystko. Wszyscy mamy różne talenty i umiejętności, więc nie ma sensu ich porównywać. Zawsze znajdzie się coś, w czym jesteś dobry lub nie. Skup się na swoich mocnych stronach i rozwijaj je dalej.

Wybacz sobie błędy z przeszłości

To, czego nie zrobiliśmy w przeszłości, nie definiuje tego, kim jesteśmy teraz. Jeśli uczymy się na błędach z przeszłości, to naprawdę nie ma powodu, aby wciąż się za nie obwiniać i patrzeć wstecz. Pamiętaj: jesteś teraz o wiele dalej.

Otaczaj się właściwymi ludźmi

Może powinniśmy raczej napisać: nie otaczaj się ludźmi, którzy cię nie wspierają. Pamiętaj: niektóre przyjaźnie mogą być toksyczne, a podważanie pewności siebie przez partnera może być wynikiem niebezpiecznej manipulacji. Zastanów się, czy masz w swoim otoczeniu kogoś, kto nieustannie ciągnie Cię w dół.

Psychoterapia poprowadzi cię drogą do samomiłości

Zmiana relacji z samym sobą i wszystkich przekonań, w których żyliśmy przez lata może być naprawdę trudne. Jeśli decydujesz się pracować nad miłością do siebie, psychoterapia może być bardzo pomocna.

Profesjonalny psychoterapeuta/psycholog pomoże Ci rozpoznać i stopniowo zmienić Twoje samokrytyczne wzorce myślowe, nauczyć się być dobrym dla siebie i uświadomić sobie swoją wartość. W bezpiecznym i poufnym środowisku. W pełni online – na Hedepy. Dowiedz się, jak działa (psycho)terapia online. Wkrótce wszystko może zacząć się zmieniać na lepsze!

Nie musisz mierzyć się z tym sam

Na koniec chcielibyśmy powiedzieć Ci ostatnią i chyba najważniejszą rzecz. To zupełnie naturalne, że w trudnej sytuacji doświadczamy fali różnorodnych emocji, o których do tej pory nie wiedzieliśmy. Każdy, naprawdę każdy kryzys ma swój początek, ale ma też swój koniec. Twój również. Dlatego, jeśli choć trochę się nad tym zastanawiasz, poproś o pomoc psychologa, psychiatrę, psychoterapeutę lub coacha. Nie mierz się z tym sam. Możesz znaleźć pomoc na przykład na Hedepy.pl  gdzie znajdziesz dziesiątki psychoterapeutów,  spośród których możesz wybrać tego, który Ci najbardziej odpowiada i umówić się na następny dzień. Spotkanie odbywa się online, w zaciszu Twojego własnego domu.

Zastanawiasz się nad terapią?

Zdecydowanie warto spróbować
Aby terapia była skuteczna, pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb
Dzięki krótkiemu testowi pomożemy Ci w 5 minut znaleźć kogoś kto cię wysłucha
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Zanim terapeuci dołączą do naszej społeczności, przechodzą wymagający proces selekcji. Weryfikujemy ich wykształcenie i odbyte szkolenia oraz praktykę w pracy z pacjentami.
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Za pomocą krótkiego testu wskażemy Ci trzech psychoterapeutów, najlepiej dopasowanych do Twoich potrzeb.
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Dla subskrybentów oferujemy 60 lekcji w formie video online na tematy o szeroko pojętym zdrowiu psychicznym
Rozpocznij test
Hedepy
Zapisz się do newslettera Hedepy
Porady, rabaty, aktualności
Subskrybując, wyrażasz zgodę na nasze zasady przetwarzania danych osobowych
Śledź nas na @hedepypl
#NieBądźcieSami
Przejdź do Instagrama
https://www.instagram.com/p/CughfDYo0t1/https://www.instagram.com/p/CtdqYCMIW70/
https://www.instagram.com/p/CsBB6CLIXq-/https://www.instagram.com/p/CU2BL9_oazt/
https://www.instagram.com/hedepypl
https://www.instagram.com/p/CvogYhxq46s/https://www.instagram.com/p/Ct_QYYMs0WY/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna