Nie gódźmy się na body shaming. Jak reagować, gdy ktoś krytykuje nasze ciało?

Nie gódźmy się na body shaming. Jak reagować, gdy ktoś krytykuje nasze ciało?


Udostępnij artykuł

Czy spotykasz się z komentarzami dotyczącymi Twojego wyglądu, które podważają Twoje poczucie własnej wartości? Jak bronić się przed takimi atakami? Body shaming może być podstępny i czasami nawet ukryty pod pozornie wspierającymi słowami. W tym artykule powiemy Ci, jak reagować na body shaming i rozwijać samoakceptację, która wspiera relację z naszym ciałem.

Czym jest body shaming?

Body shaming to wszelka krytyka i wyśmiewanie skierowane przeciwko Twojemu wyglądowi fizycznemu. I nie ma znaczenia, jakie jest źródło tej krytyki.

Dzieci nadają sobie szydercze przydomki, twój wujek podczas świąt komentuje, jak „wyładniałaś” przez rok, media komentują, jak mamy wracają do formy po ciąży… Body shaming to także codzienny problem w mediach społecznościowych, w ramach których ukrywamy się za ekranami telefonów. Tak jakby wrzucenie zwykłego zdjęcia z wycieczki było zaproszeniem do oceny naszego wyglądu.

Body shaming może dotyczyć Twojej wagi, proporcji ciała, kształtu piersi, wzrostu, zębów czy nawet problemów skórnych. Bez względu na to, czy według innych są za duże czy za małe…

To także body shaming

Czy kiedykolwiek ktoś w domu lub w pracy skomentował ile jesz? Albo co masz na sobie? Sprawdź, jakie komunikaty mają znamiona body shamingu:

  • „Czy na pewno zjesz to wszystko? Może powinnaś się trochę powstrzymać?”
  • „Naprawdę chcesz to na siebie założyć? Nie masz na to figury.”
  • „Nie masz naprawdę wystarczająco dużych piersi na ten strój, nie możesz tego nosić.”
  • „Chyba lepiej zrezygnuj z deseru.”
  • „Lepiej nie pokazuj swoich nóg.”
  • „Nigdy nie znajdziesz mężczyzny z tak krótkimi włosami.”
  • „Ćwiczysz te mięśnie, żeby nadrobić fakt, że nie urosłaś zbyt wiele, co?”

Tego typu komentarze mogą mieć ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Około 65% ludzi osób z zaburzeniami odżywiania twierdzi, że nękanie przyczyniło się do ich problemów ze zdrowiem psychicznym. Już jedna trzecia młodych ludzi doświadczyła body shamingu na własnej skórze.

"W naszej kulturze na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci postawa wobec ciała oraz wymaganie jakie są temu ciału stawiane uległy znacznemu przeobrażeniu. Obecnie ciało poddawane jest bardzo surowej ocenie. Powoduje to, że czujemy się jakby nasze ciała były niewystarczające. W związku z tym my także możemy czuć się niewystarczający i niedopasowani. Dlatego znaczna część osób (dotyczy to szczególnie osób młodych i nastolatków) próbuje dorównać nierealistycznemu wizerunkowi kreowanemu przez media społecznościowe. Tego rodzaju przekazy wywierają ogromną presję sprzyjając niezdrowym zachowaniom, które przybierają różne formy, jedną z nich są zaburzenia odżywiania."
mgr Lidia Szczepańska
mgr Lidia Szczepańska

Jak reagować na body shaming?

Jedynym rozwiązaniem jest ustalenie solidnych granic. Wyjaśnij drugiej osobie, że nie czujesz się komfortowo z jej komentarzami i nie będziesz ich tolerować. Wiemy, że nie jest to łatwe – zazwyczaj nie chcemy wdawać się w ostrą konfrontację lub nie przychodzi nam do głowy nic wartościowego do powiedzenia.

Dlatego przygotowaliśmy 8 asertywnych, aczkolwiek grzecznych odpowiedzi, które możesz wykorzystać w przyszłości:

  1. „Proszę, szanuj moje wybory dotyczące tego, co noszę/jem.”
  2. „Jestem w porządku taki/a, jaki/a jestem i nie potrzebuję Twojej opinii.”
  3. „Nie chcę, żebyś komentował/a mój wygląd czy moją wagę.”
  4. „To mój wybór i nie potrzebuję żadnych komentarzy.”
  5. „Czuję się dobrze w tych ubraniach i to dla mnie najważniejsze.”
  6. „Najlepiej wiem, czego moje ciało potrzebuje, więc proszę, nie komentuj.”
  7. „Dlaczego uważasz, że konieczne jest komentowanie mojego wyglądu/mojej diety?”
  8. „Te komentarze mnie ranią. Proszę, przestań.”

no.jpg

Pozytywne myślenie o sobie jako broń przeciwko body shamingowi

Czy możesz sobie wyobrazić zaakceptowanie i pokochanie swojego ciała takiego, jakie jest? Bez względu na jego kształt, rozmiar czy wygląd. O to właśnie chodzi w podejściu opartym na pozytywnej samoakceptacji, które powstało jako reakcja na nierealistyczne ideały piękna.

Mówimy o „zdrowej” pozytywnej samoakceptacji, ponieważ nie chodzi tu o promowanie otyłości czy niezdrowego trybu życia. Kochanie swojego ciała oznacza również dbanie o nie, aby pozostało zdrowe. Jednak niezależnie od tego, jak wyglądamy, nie powinniśmy być za to oceniani.

Twoje ciało służy Ci każdego dnia. Dzięki niemu możesz chodzić, śmiać się z przyjaciółmi, obejmować członków rodziny czy posiadać dzieci. Samo to zasługuje na Twoje uznanie i miłość.

Nigdy nie wiesz, czy szczupłość tych, których podziwiasz, nie wynika z problemów z jedzeniem czy stresem. Dlatego doceniajmy się nawzajem za to, kim jesteśmy i co potrafimy robić, a nie za nasz wygląd fizyczny.

Czy cierpisz z powodu body shamingu?

Jeśli samodzielnie musieliśmy stawić czoła zawstydzaniu ciała, prawdopodobnie pozostawiło to w nas trudne do zagojenia się rany.

Co przychodzi Ci na myśl, kiedy patrzysz na swoje ciało?

Kiedy ostatni raz czułeś/aś się dobrze we własnym ciele?

Jeśli te pytania wywołują u Ciebie negatywne uczucia, chętnie Ci pomożemy. Jako pierwszy krok do uzdrowienia relacji z samym sobą, polecamy nasz artykuł Konkretne podejście do samomiłości: jak naprawdę pokochać siebie?

Pamiętaj, że nie musisz być w tym sam/a. Psychoterapia może pomóc Ci zbudować miłość własną i wyznaczyć granice. W Hedepy możesz wybrać spośród ponad 60 certyfikowanych terapeutów i dołączyć do terapii online.

Wykonaj 5-minutowy test, a my zarekomendujemy Ci trzech najbardziej odpowiednich terapeutów.

Zastanawiasz się nad terapią?

Zdecydowanie warto spróbować

© Hedepy sp. z o.o.

Jeśli stan zdrowia psychicznego zagraża Tobie lub osobom z Twojego otoczenia, niezwłocznie skontaktuj się z telefonem zaufania (pod numerem: 116 123).
Nasi psychoterapeuci lub Hedepy sp zoo. nie ponoszą odpowiedzialności za Twój stan zdrowia.

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal