Fobia społeczna i lęk – jak sobie z nią radzić?

Fobia społeczna i lęk – jak sobie z nią radzić?


Udostępnij artykuł

Bycie introwertykiem i cieszenie się samotnością jest całkowicie w porządku. Ale jeśli celowo unikasz ludzi, ponieważ kontakt z nimi wywołuje u ciebie niepokój, może to być objaw fobii społecznej (zwana także lękiem społecznym).

Nie pozwól, aby fobia cię “uwiązała” i odcięła od życia towarzyskiego. Kontakt z ludźmi jest ważny dla naszego zdrowia psychicznego. Ty także możesz cieszyć się obecnością ludzi. Przyjrzymy się, jak sprawdzić, czy fobia społeczna naprawdę cię dotyka i jak się jej pozbyć.

Strach, który izoluje

Aż 13% z nas cierpi na jakąś formę fobii społecznej.Statystyka jednak dotyczy tylko tych, którzy kiedykolwiek szukali pomocy i dzięki temu mogli zostać zdiagnozowani. Naprawdę nie jesteś w tym sam i być może wokół ciebie skrywają się ludzie z podobnymi nieprzyjemnymi uczuciami, ale o nich nie wiesz.

Cechą charakterystyczną fobii społecznej jest strach przed jakąkolwiek czynnością, w której ktoś może cię obserwować lub krytycznie oceniać. Strach, że nie będziesz w stanie tego zrobić, że będziesz wyglądać głupio, że ludzie wokół ciebie zauważą twoją niepewność i osądzą cię, wyśmieją cię lub oczernią. Każda interakcja z innymi ludźmi (zwłaszcza nieznajomymi) powoduje stres. Nie wiesz jak się zachować, co powiedzieć. Czujesz, że cokolwiek robisz jest to niewłaściwe. Dlatego wolisz unikać ludzi, mimo że czujesz się samotny.

Nie jest to jednak takie proste,, bo trzeba jeszcze chodzić do pracy, robić zakupy, załatwiać różne codzienne sprawy. Pewnie nawet nie chcesz odrzucić zaproszeń od swoich bliskich, ale myśl o letnim grillu czy przyjęciu urodzinowym w gronie znajomych przyprawia Cię o niepokój i sprawia, że rezygnujesz z takich sytuacji.  Letni okres różnych spotkań zamiast radości przynosi Ci stres.

Przy ciężkiej fobii społecznej nawet zwykłe czynności, takie jak poniżej mogą powodować objawy niepokoju i strachu:

  • spotykanie nowych ludzi
  • spotykanie ludzi, których znasz
  • występy publiczne
  • rozmowy telefoniczne
  • załatwianie spraw (biuro, lekarz itp.)
  • zakupy
  • jedzenie w miejscach publicznych
  • korzystanie z publicznej toalety
  • jakakolwiek praca w zespole itp.

Socialni_fobie_mensi_velikost.png

Symptomy fobii społecznej

Czy fobia społeczna jest naprawdę twoim problemem, czy raczej tremą i introwertyczną naturą? Spisalismy główne znaki, dzięki którym możesz ją rozpozna i odróżnić:

Na poziomie psychologicznym fobia społeczna objawia się:

  • strach i niepokój
  • wstyd i poczucie bezradności
  • silnie negatywne myśli samooceniające

Ale towarzyszą temu również fizyczne znaki:

  • nadmierne pocenie się
  • drżenie ciała
  • ściśnięte gardło
  • zawroty głowy
  • przyspieszone bicie serca
  • napięcie mięśni
  • nudności i wymioty
  • skrócony oddech i problemy z oddychaniem

Główna różnica w porównaniu z innymi diagnozami polega na tym, że z jednej strony potrzebujesz kontaktu społecznego. a z drugiej powoduje on  tak duży stres, że łatwiej jest ci go uniknąć.

člověk nervózně telefonuje

Dlaczego mam fobię społeczną – przyczyny

Przyczyny fobii społecznej nie są jasno określone. Skłonność do zwiększonego napięcia i niepokoju może być wrodzona a także może istnieć większa podatność na takie reakcje organizmu. Prawdopodobnie doświadczyłeś pewnych oznak już jako nastolatek.

Eksperci twierdzą, że zastraszanie, wykluczenie z grupy w dzieciństwie, surowe wychowanie, problemy rodzinne, wykorzystywanie seksualne i różne urazy mogą odgrywać rolę w rozwoju fobii społecznej. “ Pomaga je”j też ogólnie niska samoocena.

Jak się pozbyć fobii społecznej

Być może do tej pory żyłeś z fobią społeczną, wierząc, że to tylko rodzaj tremy . Albo cię to niepokoiło, jednak  nie byłeś gotowy  stawić czoła swojemu strachowi.

Najważniejsze jest to, że tu jesteś i postanowiłeś iść w stronę swojego samopoczucia psychicznego. Nieleczona fobia społeczna może prowadzić do jeszcze poważniejszych problemów, takich jak depresja czy uzależnienie. Izolacja od otoczenia nigdy nie jest rozwiązaniem. Według badań Harvardu, przyjaźń jest nawet kluczowym czynnikiem w poczuciu szczęścia. Wspaniałą wiadomością jest to, że możesz nawet całkowicie pozbyć się fobii społecznej, jeśli podejdziesz do tego we właściwy sposób.

Idealnym rozwiązaniem jest terapia

Wcale nie jest łatwo poradzić sobie z  fobią społeczną bez pomocy specjalisty. Dlatego idealnie jest mieć wsparcie terapeuty w tej drodze. Pomoże Ci przetworzyć niespokojne myśli i zacznie z większą łatwością zarządzać interakcjami społecznymi i relacjami.

W leczeniu fobii społecznej idealna jest metoda terapii poznawczo-behawioralnej, gdzie pod okiem terapeuty stopniowo wystawiasz się na sztuczne i rzeczywiste sytuacje społeczne, wspólnie je rozwiążesz  i nauczysz  się, jak sobie z nimi radzić. Powoli, we własnym tempie.

paní na online terapii

Trzeba będzie stawić czoła strachowi i go przetworzyć. Jednak przy wsparciu eksperta na pewno sobie z tym poradzisz, a wyzwolenie z cyklu cierpienia na pewno będzie tego warte.

W Hedepy oferujemy terapię online, wystarczy połączyć się z bezpiecznego miejsca dla Ciebie- np z domu. Wiemy, że rozmowa z nieznajomym może być początkowo przerażająca. Dlatego dzięki szczegółowym profilom z umieszczonym wideo przedstawiającym terapeutę,  możesz choć trochę poznać naszych ekspertów.  Wszyscy są sprawdzonymi specjalistami, którzy nigdy Cię nie osądzą. To ich praca – pomagać ludziom takim jak Ty.

Ułatwimy Ci wybór odpowiedniego teraputy poprzez krótki test,  na podstawie którego zarekomendujemy trzech najbardziej dopasowanych do twoich potrzeb i oczekiwań.

Leki psychotropowe to ostateczność

Jeśli fobia społeczna dokucza Ci na tyle, że ogranicza Twoje codzienne życie – uniemożliwia pracę, podróżowanie komunikacją miejską, regularne zakupy itp. – Twój lekarz (psychiatra) może również przepisać leki, najczęściej antydepresanty.

Ale jeśli czujesz się na siłach, aby poradzić sobie z lękiem społecznym bez leków, zalecamy rozpoczęcie terapii. Przeczytaj, jak wygląda pierwsza sesja terapeutyczna.

Kontakty społeczne są bardzo ważne dla naszego zdrowia psychicznego, nie zwlekaj z pierwszym krokiem i pozwól sobie znów odetchnąć spokojem. Ulga może przyjść już po pierwszej terapii.

Nie musisz mierzyć się z tym sam

Na koniec chcielibyśmy powiedzieć Ci ostatnią i chyba najważniejszą rzecz. To zupełnie naturalne, że w trudnej sytuacji doświadczamy fali różnorodnych emocji, o których do tej pory nie wiedzieliśmy. Każdy, naprawdę każdy kryzys ma swój początek, ale ma też swój koniec. Twój również. Dlatego, jeśli choć trochę się nad tym zastanawiasz, poproś o pomoc psychologa, psychiatrę, psychoterapeutę lub coacha. Nie mierz się z tym sam. Możesz znaleźć pomoc na przykład na Hedepy.pl gdzie znajdziesz dziesiątki psychoterapeutów,  spośród których możesz wybrać tego, który Ci najbardziej odpowiada i umówić się na następny dzień. Spotkanie odbywa się online, w zaciszu Twojego własnego domu.

Zastanawiasz się nad terapią?

Zdecydowanie warto spróbować
Aby terapia była skuteczna, pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb
Dzięki krótkiemu testowi pomożemy Ci w 5 minut znaleźć kogoś kto cię wysłucha
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Zanim terapeuci dołączą do naszej społeczności, przechodzą wymagający proces selekcji. Weryfikujemy ich wykształcenie i odbyte szkolenia oraz praktykę w pracy z pacjentami.
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Za pomocą krótkiego testu wskażemy Ci trzech psychoterapeutów, najlepiej dopasowanych do Twoich potrzeb.
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Dla subskrybentów oferujemy 60 lekcji w formie video online na tematy o szeroko pojętym zdrowiu psychicznym
Rozpocznij test
Hedepy
Zapisz się do newslettera Hedepy
Porady, rabaty, aktualności
Subskrybując, wyrażasz zgodę na nasze [zasady przetwarzania danych osobowych] (https://hedepy.pl/zasady-przetwarzania-danych-osobowych/)
Śledź nas na @hedepypl
#NieBądźcieSami
Przejdź do Instagrama
https://www.instagram.com/p/CughfDYo0t1/https://www.instagram.com/p/CtdqYCMIW70/
https://www.instagram.com/p/CsBB6CLIXq-/https://www.instagram.com/p/CU2BL9_oazt/
https://www.instagram.com/hedepypl
https://www.instagram.com/p/CvogYhxq46s/https://www.instagram.com/p/Ct_QYYMs0WY/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna