Co, jeśli mój szef naprawdę chce mnie zwolnić na tym spotkaniu? Dlaczego ona jeszcze nie odpisała na moją wiadomość? Na pewno się obraziła i teraz mnie ignoruje.
Brzmi znajomo? Jeśli tak, to wygląda na to, że nadmierne myślenie to również twoja sprawa. Jak więc przestać analizować wszystko na zapas i wyłączyć nasze myśli, zanim spowodują atak lęku? Sprawdź wskazówki naszych ekspertów!
Overthinking jest jak maraton myśli – ciągle biegniesz (czyli myślisz), ale nie docierasz do celu. Twoja głowa podsuwa ci setki różnych scenariuszy, w których wszystko może pójść źle, mimo że w 99,9% przypadków nic takiego się nie wydarzy. W każdej sytuacji i w każdym zdarzeniu mózg rzuca ci tysiąc różnych perspektyw, z czego 999 z nich jest negatywnych i stresujących. Analizujesz każdą decyzję, którą podejmujesz, rozkładając ją na najmniejsze elementy, a następnie zaczynasz ją kwestionować. Ostatecznie te myśli całkowicie cię wyczerpują, nie przynosząc żadnego rozwiązania.
Możesz czuć się, jakbyś był/a jedyną osobą na świecie, która o 2 nad ranem wciąż wpatruje się w sufit, zalewana niekończącym się strumieniem myśli. Ale tak nie jest. Według badań, jest nas – chronicznych nadmyślaczy – jest całkiem sporo. W grupie osób w wieku od 25 do 35 lat aż 73% zmaga się z tym problemem.
Samo w sobie nie, ale często idzie w parze z niepokojem lub depresją. Nie oznacza to jednak, że każdy, kto nadmiernie myśli, musi mieć którykolwiek z tych problemów.
Nadmierne myślenie to wzorzec myślowy. Przesadne analizowanie wpędza cię w spiralę, w której negatywne myśli się nasilają, a wraz z nimi rosną stres i niepokój. W dłuższej perspektywie może to przerodzić się w realny problem. Jednak nigdy nie jest za późno, by coś z tym zrobić.
To nie tylko kwestia tego, że w twojej głowie jest trochę więcej zamieszania. Nadmierne myślenie komplikuje życie na kilku poziomach:
Teraz pomińmy analizowanie, ile rzeczy w naszym życiu mogłoby wyglądać inaczej, gdybyśmy nie musieli wszystkiego bez końca rozmyślać. :-) Lepiej skupmy się na rozwiązaniu.
Nasi terapeuci zalecają te 7 kroków:
Jeśli łapiesz się na tym, że wciąż rozmyślasz te same rzeczy, weź kartkę i zapisz je. Kiedy ujrzysz je na czarno na białym, często okaże się, że nie są takie straszne. Dodatkowo łatwiej będzie znaleźć rozwiązanie lub zdecydować, co naprawdę jest ważne.
Nadmierne myślenie wynika z poczucia, że chcemy mieć wszystko pod kontrolą. Zastanów się, co naprawdę możesz kontrolować. To, czego nie możesz, po prostu odpuść. Nie masz na to wpływu, więc nie ma sensu analizować tego bez końca. Pomyśl o tym jak o balonie, który wypuszczasz w niebo. Kiedy go puszczasz, czujesz ulgę.
Wszystkie te katastroficzne scenariusze często nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Myśli to nie fakty – to jedynie produkty twojego umysłu. Kiedy spojrzysz na nie w ten sposób, łatwiej jest ich nie brać zbyt poważnie.
Często nadmiernie myślimy, bo chcemy podjąć najlepszą możliwą decyzję. Ale nie ma idealnych decyzji. Wszystkie opcje mają swoje plusy i minusy, a my nigdy nie możemy być pewni, jak sprawy się potoczą. Czasem lepiej podjąć „wystarczająco dobrą” decyzję i iść dalej. Błędy są częścią życia i nie da się ich w 100% uniknąć.
Kiedy znajdziesz się w więzieniu własnych myśli, zrób coś, co w pełni pochłonie twoją uwagę. Coś, co sprawi, że zapomnisz o czasie. Dla jednych to sport, dla innych gry wideo, malowanie czy gotowanie. Idealnie, gdyby to było coś, co wymaga twojego pełnego skupienia, żeby twoje myśli nie miały szansy dalej cię paraliżować.
Kiedy masz trudne zadanie lub decyzję do podjęcia, stwórz jasny plan, jak sobie z tym poradzić i trzymaj się go. Podziel większe zadania na małe kroki i skupiaj się na jednym na raz. To pomoże ci uniknąć przytłoczenia.
Uważność pomaga wrócić do teraźniejszości i przerwać przepływ myśli. Spróbuj prostej medytacji – usiądź w cichym miejscu, skup się na swoim oddechu i obserwuj, jak wchodzi i wychodzi z twojego wnętrza. Gdy tracisz skupienie, z powrotem wróć do oddechu.
Nie pozwól, aby nadmierne myślenie cię pochłonęło. Czasami wystarczy porozmawiać z przyjacielem, koleżanką czy siostrą, aby uzyskać nową perspektywę. Często okazuje się, że sytuacja nie jest tak zła, jak się wydawało.
Jeśli chcesz raz na zawsze zakończyć nadmierne myślenie, psychoterapia może naprawdę pomóc. Terapeuta nigdy nie będzie przytłoczony twoimi myślami i zawsze cierpliwie cię wysłucha. Dodatkowo pokaże konkretne sposoby, jak wyrwać się z tej pułapki i przestać nadmiernie analizować każdą sprawę.
W Hedepy możesz wybrać spośród kilkudziesięciu certyfikowanych terapeutów i umówić się na sesję online w ciągu kilku dni. Sprawdź, jak działa terapia online.
Zrób 5-minutowy test, a my polecimy ci trzech najbardziej odpowiednich terapeutów dla ciebie. Dobry terapeuta to klucz do sukcesu.
Jeśli stan zdrowia psychicznego zagraża Tobie lub osobom z Twojego otoczenia, niezwłocznie skontaktuj się z telefonem zaufania (pod numerem: 116 123).
Nasi psychoterapeuci lub Hedepy sp zoo. nie ponoszą odpowiedzialności za Twój stan zdrowia.