Zespół wypalenia, podobnie jak inne choroby, nie przychodzi bez zaproszenia. Przyciągają go ludzie, którzy są zdecydowani poświęcić całą swoją energię dla dobra innych, idealiści, którzy mają wysokie wymagania i równie wysokie oczekiwania. Nawet ci, którzy po prostu chcą wykonywać dobrą robotę, ale mają trudności z proszeniem o pomoc. Wcześniej syndrom wypalenia dotyczył głównie dojrzałych menedżerów z dużych firm. Jednak wraz ze wzrostem wymagań dotyczących naszych wyników występuje również u młodych ludzi, na przykład studentów. Według statystyk z badania przeprowadzonego przez firmę Jobbli aż ¼ Polaków wykazuje symptomy wypalenia zawodowego. Co więcej, nasz kraj jest w tym względzie w europejskiej czołówce. Jeśli dotyczy to również Ciebie, odłóż na chwilę na bok swoje obowiązki i postaw siebie jako priorytet.
Syndrom wypalenia, jest stanem, który w początkowym etapie podobny jest do przewlekłego stresu. Jednym z jego objawów jest zwykle nieprzyjemne uczucie zmęczenia, które stopniowo przechodzi w stan fizyczny.
Wypalenie przebiega zwykle w kilku etapach. Od poczucia, że musimy dać z siebie wszystko, aby praca została wykonana na czas i dobrze, przez stany lękowe, kiedy zdajemy sobie sprawę, że nasze oczekiwania nie są realistyczne, a wykonana praca może nie być nawet odpowiednio doceniona, aż po stany drażliwości, uczucie rozczarowania i tego, że nasza praca traci dla nas sens.
Pierwsze objawy zespołu wypalenia mogą objawiać się lekkim zmęczeniem, sporadycznymi problemami z zaśnięciem oraz sporadyczną niechęcią chodzenia do pracy. W kolejnej fazie wypalenia towarzyszą wyczerpanie, wahania nastroju, spadek wydajności i koncentracji, depresja i lęk, a także problemy w związku i obniżona samoocena
Pierwsze objawy mogą być subtelne, ale stopniowo się będą nasilać. Mogą być zarówno psychiczne, jak i fizyczne.
Psychiczne objawy wypalenia obejmują:
Fizyczne objawy wypalenia mogą obejmować:
Wypalenie zazwyczaj składa się z czterech etapów:
Niewielkie niezadowolenie – nie jesteśmy jeszcze w pełni świadomi, że coś jest nie tak, ale trochę irytuje nas przeciążenie pracą.
Nieświadome ignorowanie problemu – myśli i emocje stają się coraz bardziej nieprzyjemne, niezadowolenie może też objawiać się przenoszeniem złego nastroju na innych. Podświadomie opieramy się objawom.
Świadome Odrętwienie – zaczynają pojawiać się objawy wypalenia, takie jak wyczerpanie, stres i lęk. Świadomie staramy się znieczulić te nieprzyjemne stany, ale to nie rozwiązuje problemu.
Trauma – zespół wypalenia przechodzi w stan przewlekły, mogą pojawić się napady paniki, może dojść do całkowitego wyczerpania fizycznego i psychicznego.
Idealnym rozwiązaniem jest poradzenie sobie z zespołem wypalenia w pierwszej fazie, aby zapobiec dalszemu rozwojowi problemu. Im szybciej, tym lepiej!
Syndrom wypalenia jest najczęściej związany z
Niespełnione oczekiwania związane z wykonywaną czynnością prowadzą do utraty motywacji, a na dłuższą metę przyczyniają się do rozwoju syndromu wypalenia.
Jak wyjść z syndromu wypalenia? Jeśli masz już do czynienia ze skutkami wypalenia, nie bój się poprosić o pomoc. Możliwości związane z poradnictwem psychologicznym i psychoterapią są teraz dostępne dla wszystkich. Pomogą ci one wydostać się z błędnego koła oczekiwań i zmęczenia, które od nich pochodzi.
Najlepiej rozpocząć walkę z wypaleniem już po zauważeniu pierwszych objawów. To prawda, że na początku możemy nie postrzegać ich jako możliwe źródło większych problemów, ale im szybciej zareagujemy, tym szybciej możemy się ich pozbyć. Jeśli syndrom wypalenia dochodzi do etapu, w którym zauważalnie wpływa na nasze życie, warto oddać się w ręce eksperta.
Psychoterapia to przestrzeń dla Ciebie. Podczas rozmowy z terapeutą możemy nazwać nasze podświadome wzorce myślowe i oceniać, czy należy je zachować, czy też najwyższa pora je zmienić. Pomoże także w procesie zmiany myślenia i zachowania, tak aby dalej nie powielać negatywnych i szkodliwych dla siebie wzorców.
Skuteczne zapobieganie syndromowi wypalenia polega na skupieniu się na swoim związku z pracą lub nauką i znalezieniem harmonii między nimi a życiem osobistym. Dobrze jest być świadomym swoich oczekiwań i nadać im realistyczną formę. Zmniejszy to również ryzyko, że zainwestujemy zbyt dużo energii w pracę i będziemy pracować ponad nasze możliwości.
Pomoże również realizować własne zainteresowania i rozwijać życie towarzyskie. Nasze życie nabiera w ten sposób innego wymiaru i unikamy zmęczenia, które często pojawia się, gdy przez dłuższy czas skupiamy się tylko na jednej rzeczy.
Nawet w tej fazie profilaktyki konsultacja z psychoterapeutą lub coachem jest dobrym wyborem. Skonsultuj się z ekspertami, by inwestować w swój rozwój i czerpać z życia jak najwięcej.
Jeśli doświadczasz objawów, porozmawiaj z lekarzem lub skontaktuj się z psychologiem lub psychoterapeutą.
Możesz również sprawdzić się za pomocą szybkiego i niezawodnego testu online na zespół wypalenia zawodowego. Test zawiera łącznie 25 pytań i zajmie Ci około 5 minut.
Jeśli stan zdrowia psychicznego zagraża Tobie lub osobom z Twojego otoczenia, niezwłocznie skontaktuj się z telefonem zaufania (pod numerem: 116 123).
Nasi psychoterapeuci lub Hedepy sp zoo. nie ponoszą odpowiedzialności za Twój stan zdrowia.